این کتاب نه رمانه و نه شعر، یجور گردآوریه. ازون دسته کتاباس که نباید خوند که تموم شه باید بعد هر فصلش، شاید هر صفحش حتی، فکر کرد. به چی؟ چیزی که از نظر من سعی داره بهش فکر کنیم چرایی آفرینش و بیشتر چرایی و چگونگی عبادته. کتابیه که حوصله و یکم علاقه میخواد. همونطور که از جلد کتاب مشخصه درباره یه عقدیس، تصوف! شاید ازش شنیده باشین، کسایی که بر این عقیدن تمام روز روزه و تمام شب در حال عبادتند. این کتاب درباره‌ی تعدادی از بزرگترین متصوفان و زندگی و عقاید و رفتارشون بر اساس نوشته های تاریخیه. در بین داستان هایی که از این بزرگان در این کتاب نقل میشه با اینکه بعضیاش ظاهرش از نظر من غیر قابل باوره ولی توی همشون فقط یه چیز رو میخواد بگه اونم اینکه خدا رو برای خودش بپرستیم نه برای فرار از جهنم و نه برای رسیدن به بهشت. کم بخوریم ، کم بخوابیم و کم صحبت کنیم. همدیگر را احترام بزاریم و بقول ابوسعید هممون سعی کنیم یک قدم از جایی که هستیم بیایم جلوتر.


مشخصات کتاب

نام: سیبی و دو آینه در مقامات و مناقب عارفان فره‌مند

نویسنده: قاسم هاشمی نژاد

ناشر: نشر مرکز

چاپ اول: ۱۳۹۱

تعداد صفحات:  ۷۸۴


معرفی کتاب:

موضوع کتاب حاضر، بیان حالات و مقامات و سرگذشت عارفان تاریخ تصوف ایران است. کتاب در دو بهرة کلّی تنظیم شده و در هر بهره، دیدگاه عرفا دربارة توحید بیان شده است. زبان و سبک نگارش اثر، ادیبانه و نزدیک به سبک نگارش آثار عرفانی متصوفه است. در ابتدای مقامات هر شخصیت، سرگذشت کوتاهی از زندگی او آمده است. هدف کلّی اثر، یافتن حقیقت توحید و کشف سرّ وحدت در میان کثرت عارفان و سالکان راه حقیقت و رسیدن به وحدت کلام در میان کثرت نام هاست. ویژگی شاخص اثر، نگاه تازه و بدیع به موضوع است.

درباره نویسنده:

قاسم هاشمی نژاد (زادهٔ ۱۳۱۹ خورشیدی) نویسنده، روزنامه نگار، مصحح و مترجم ایرانی است. او در دههٔ ۱۳۴۰در روزنامهٔ آیندگان نقد ادبی می نوشت و در سال ۱۳۵۸ یکی از بهترین رمان های پلیسی ایران را با نام فیل در تاریکی نوشت که مشهورترین اثر وی نیز محسوب می شود. قاسم هاشمی نژاد در سال ۱۳۱۹ زاده شد. مادربزرگ وی خیرالنساء هاشمی نژاد زنی بود روستایی از طبرستان که قاسم هاشمی نژاد زندگی وی را در پوششی رازآمیز در داستان «خیرالنساء (۱۲۷۰-۱۳۶۷): یک سرگذشت» خود نوشته است.عرفان و تصوف یکی از حوزه هایی است که هاشمی نژاد در کنار نقد و ترجمه و قصه نویسی به آن پرداخته است. از کتاب های او در این زمینه می توان از کتاب «سیبی و دو آینه» نام برد که کتابی است «در مقامات و مناقب عارفان فرهمند». هاشمی نژاد در این کتاب به زندگی، آثار و عقاید عارفان بزرگ پرداخته است و در چهار بخش سرنگاشت، روایت ها، کمینه ها و گزیده گویی ها، هر یک از این عارفان نام آشنا را به خوانندهٔ علاقه مند به حوزهٔ عرفان معرفی کرده است. حسین منصور حلاج، بایزید بسطامی، ابراهیم ادهم، رابعه ادویه، ابوسعید ابی الخیر و ابوبکر بلخی از جمله عارفانی اند که در این کتاب به معرفی زندگی، افکار و آثارشان پرداخته شده است.


۱.  صفحه کتاب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی (+)

۲. خرید کتاب از فروشگاه آنلاین شهرکتاب (+)

۳. بخش معرفی کتاب و درباره نویسنده از اینجا (+)

۴. لینک این کتاب در گودریدز (+)

۵. درباره نویسنده در ویکیپدیا بخوانید (+)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *