معمولا کالا ها به دو دلیل می‌تونند خیلی گرون باشند، یا از مواد خیلی خوب و ارزشمندی توشون استفاده شده باشه یا مدت زمانی که صرفشون شده خیلی زیاد باشه. برای مثال خودروهای کارخانه مورگان حدود یک ماه طول می‌کشند تا ساخته شوند که در مقایسه با خودروساز هایی مانند تویوتا که در روز صدها خودرو تولید می‌کند خیلی کند به نظر می‌رسه. این مدت صرف شده باعث می‌شود اعتماد پیدا کنید که محصول نهایی از ارزش بالایی برخوردار است. این روش، یعنی زمان گذاری برای تولید یک محصول بی نقص در دنیای مدرن نیز مقوله عجیبی نیست مثل محصولات MVP یا به اصطلاح “کمینه محصول پذیرفتنی” که میشه گفت یک ورژن کوچیک از یک محصول هستند که برای دریافت بازخورد ها ازشون استفاده می‌شه و به مرور باعث پیشرفت محصول می‌شوند و محصول نهایی کاملی را نتیجه می‌دهند.

گاهی منفعت زمان گذاشتن بیشتر برای کمال بیشتر خیلی منطقیه و نمی‌شه ازش صرف نظر کرد. عطش استیو جابز برای ساختن محصولی بی‌نقص و زیبا و پرکارکرد سبب ساخته شدن چندین محصول پیشرو و بسیار موفق شد. برای مثال طبق گفته نویسنده بیوگرافی جابز، والتر ایزاکسون، برای محصول Apple II که در سال ۱۹۷۷ عرضه شد، جابز حدود ۲۰۰۰ طیف مختلف از رنگ بژ رو برای یافتن بهترین رنگ بررسی کرد. و با اینکه این روند مدیران شرکت رو ناراحت کرد به موفقیت عظیمی منجر شد: بیشتر از ۱۱۸ میلیارد دلار در یک سال! خب البته همه این موفقیت بدلیل رنگ نیست بلکه منظور زمان گذاشته شده حتی برای جزئیات است.

این درحالیه که یک کارمند در آمریکا بطور متوسط ۱۱ بار در ساعت از کار منحرف می‌شود که عمدتا بوسیله ایمیل اتفاق می‌افته.

روش های انجام کار عمیق

کال نیوپرت در کتابش کار عمیق (Deep Work) پیشنهاداتی برای دوری از سر و صدا و توجه دائم برای تمرکز بر کار های مهم ارائه می‌کند.

بطور کلی سه روش برای این کار وجود دارد که در هر یک در طول دوره ای با فاصله گرفتن از ایمیل و شبکه های اجتماعی و اطمینان از عدم حواس پرتی از آنها به تمرکز بر کارهای مهم می‌پردازیم.

روش اول: روش رهبانی

بطور کامل از دنیا دور شده و کاملا برروی موضوع مورد نظرتون تمرکز می‌کنید. مارک تواین از این روش بهره می‌برد. او به محلی که برای اینکار ساخته بود می‌رفت و بطور کامل بر روی نوشتن تمرکز می‌کرد.

روش دوم: روش دوگانه

در این روش بجای گذراندن تمام روز در انزوا و تمرکز، روز خود را به دو بخش تقسیم کنید در بخش اول با قطع اتصال از دنیا زمان خود را به کار عمیق اختصاص می‌دهید و در بخش دوم بصورت عادی عمل کنید. رولد دال از این روش برای نوشتن کتاب های خود استفاده می‌کرد.

روش سوم: روش ریتمی

این روش برای کسانی که زمان کافی در اختیار ندارند مناسب است. در این روش مدت های انزوایی برای کار عمیق به دوره های ۹۰ دقیقه ای تقسیم بندی می‌شود. با اینکه این زمان ها خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد اما با دیدن مقدار کاری که در این زمان ها می‌شود انجام داد شگفت زده می‌شوید.

 

منبع


۱. تصویر شاخص پست سری سه چرخ جدید ساخت کارخانه مورگان (+)

۲. این منبع از ترند های پاکت امروز انتخاب شده است. (+)

در این رابطه می‌توانید پست فایرفاکس نسخه ۵۷ را نیز مطالعه کنید. (+)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *