‌ اگر بخواهید به موجودات فضایی و زندگی انسان توی یک سیاره دیگه فکر کنید چه تصویری توی ذهنتون میاد؟ احتمالادر بهترین حالت یک چیزی تو مایه‌های شخصیت‌های جنگ ستارگان! ولی این کتاب درباره یک سیاره است که فقط یک موجود توش زندگی می‌کنه! موجودی به نام اقیانوس.
از متن کتاب این قسمتش به نظرم جالبه: «ما به کیهان پا نهاده‌ایم، آماده هر چیزی هستیم: تنهایی، نبرد، شهادت و مرگ. ما از روی فروتنی با صدای بلند اعلام نمی‌کنیم، ولی گاهی با خود می‌گوییم که چقدر فوق‌العاده هستیم… اما این تمام حقیقت نیست و معلوم می‌شود این آمادگی ما همه اش نمایش است. ما اصلا قصد نداریم کیهان را فتح کنیم … ما فقط در جستجوی انسان هستیم و بس. ما آینه لازم داریم. ما نمی‌دانیم با جهان‌های دیگر چه باید بکنیم. جهان خودمان برایمان کافیست، و تازه دارد خفه مان می‌کند. ما در پی تصویر آرمانی شده خود هستیم…. در این بین چیزی هست که ما نمی‌پذیریم،‌ ما تندیس بشر قهرمان را با خود از زمین به همراه نیاورده‌ایم! ما همانطور هستیم که به اینجا پرواز کردیم و وقتی مقابل حقیقت قرار می‌گیریم، آن را نمی‌پذیریم.»
این دومین داستانی هست که از این نویسنده می‌خونم. از ویژگی‌ها نویسندش اینه که علمی-تخیلی خیلی نابی داره یعنی هم خیلی علمیه و هم فلسفی و اصن تو همین کتاب چندتا کتاب نوشته! و کلی تئوری از زبان آدم‌های مختلف بیان میکنه.
اولی داستانی که ازش خوندم یک داستان کوتاه و در واقع بخشی از یکی از رمان‌هاش هست که در کتاب علمی تخیلی برای کسانی که علمی تخیلی دوست ندارند ،که کتاب بسیار خوبی  هست، آورده شده بود.

کتابی که من داشتم همون کتابیه که در تصویر شاخص پست مشاهده می‌کنید که ترجمه صادق مظفر زاده است. ایشون کتاب رو از روی ترجمه آلمانی آن ترجمه کرده اند. سال چاپ این کتاب ۱۳۶۴ هست و توسط انتشارات فاریاب چاپ شده است. من به سختی بعد از چندبار سر زدن به کتاب فروشی‌های خیابان اتقلاب پیداش کردم.
در طول خواندن کتاب من علاقه دارم لغات جدیدی که یاد می‌گیرم و یا جملات زیبای کتاب رو یادداشت کنم که آن‌ها را در زیر می‌آورم:
۱- geocentrism: باوری که در آن زمین مرکز کیهان است و حرکتی ندارد. (+)
۲- جمله لاتین Suum Cuique: در کتاب به اینصورت معنی شده: به معنای هرکسی مال خودش را دارد. (خاطر خواه) اما معنی عامش رو می‌تونید اینجا ببینید: (+)
۳- Succubus: شخصیتی فولکلور و خیالی که جنی ماده است و در رویای مردان و به منظور اغوا نمودن آن‌ها، معمولاً از طریق آمیزش جنسی ظاهر می‌شود. همتای مذکر آن با عنوان اینکیبوس (Incubus) شناخته می‌شود. (+)
۴- Topography: مکان نگاری، نقشه برداری
۵- Anthropomorphism: انسان‌انگاری، انسان‌دیسی یا انسان‌وارگی به معنای تعبیر انسانگونه از هر گونه مفهوم یا چیزی است که لزوماً خصلت یا شکل انسانی نداشته باشد. حتی مواردی مانند حیواناتی که مانند انسان رفتار می‌کنند در انیمیشن‌ها و غیره (+)
۶- Zoomorphism: حیوان انگاری (+)

۱. صفحه کتاب در گود ریدز (+)

۲.درباره نویسنده در ویکیپدیا بخوانید (+)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *